ORDOS

AnasayfaNevzat Öntaş Dağ EviÇelik ÇomakGeçmişe ÖzlemHaberlerFotoğraf GalerileriFaydalı BilgilerSSSİletişim Giriş

Dağcı Dostlarımıza

04/04/2017

Teknik bir dağcılık faaliyeti ile gündeme giren, buna eleştiriler üzerinden gelişen ancak dağcılığımızın etik değerlerine sirayet etme riski taşıyan yanlış yaklaşımlar karşısında görüş ve eğilimimizi aşağıdaki metinle belirtmeyi gerekli gördük:

Dağcılığımızın temelleri ülkemizin eğitimli ve aydın insanlarının eliyle atıldı. Bunun önemli bir olanak olduğunu ve büyük kazanımlar getirdiğini düşünüyoruz. Üniversitelerimizde artık gittikçe yaygın hale gelen bilimsel ve sistematik dağcılık eğitimleri ve uluslararası dağcılık deneyimlerinin kendi dağlarımıza uyarlanmaya başlanması başlıca kazanımlardan sayılabilir.

Kimi zaman duraklatıcı etkiler altında kalsa da, temelinde yatan aydın birikim dağcılığımızın ilerici eğiliminin köreltilmesini engellemiştir.

Dağcılıkta ileriye gitme hedefine; bir yandan uluslararası deneyimleri yakından izleyerek, ileri teknikleri uygulayarak, bunlarla ilgili eğitimleri sistematik şekilde vererek ve iddialı tırmanışlar planlayarak; bir yandan da kazanımımız olan etik ve ilkesel değerleri kollayarak ulaşılabilir.

Bunun için;

Branşımıza hakim olan doğrucu, paylaşımcı ve insancıl değerleri yüceltmeye mecburuz.

Birikimimize sahip çıkmaya, ilkeleri ve etik değerleri zedeleyici akımlara kapı aralayan deneyimli dağcı dostlarımızı uyarmaya ve korumacı olmaya davet etmeye mecburuz.

Fırsatçı ve dağcılığımızı itibarsızlaştırıcı ani parlamaları söndürmeye mecburuz.

ODTÜ'lü dağcılar bunu yapacak, yapmaya aday olanlarla yan yana duracaktır.

Anasayfa

Nevzat Öntaş Dağ Evi

Çelik Çomak Şenliği

Geçmişe Özlem Partisi

Haberler

Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf Galerileri

Üyeler

İletişim